..:: Menu ::..

Strona główna
Nowości
Download
Artykuły
Linki
Produkty
Kontakt

E-mail: cycoslav@poczta.onet.pl
Gadu-Gadu:
4390845

..:: Pierwszy program w Turbo Pascal ::.. 

 

 

To bardzo proste. Wystarczy mieć dowolną wersję programu Turbo Pascal i znać trochę procedur. Na początek bylibyście zadowoleni z prostego programu (tak myślę). A więc po włączeniu programu pojawia się niebieski okienko w którym możemy dodać tekst. Tylko jaki? Na początek musicie zapamiętać najważniejszą informację dotyczącą programowania. Po wpisaniu danej procedury należ ją oddzielić średnikiem od drugiej. Gdy już opanujecie tą funkcję, możecie się podjąć pisania. Jeśli chcecie stworzyć program o prostej strukturze t linijki kody powinny wyglądać następująco:
(podaję procedurę i szczegółowy jej opis):

program Moj_pierwszy_program;

Program to pierwsza procedura w programie. Po napisaniu słowa program musicie podać jego nazwę (ja podałem Moj pierwszy program <w Turbo Pascalu nie ma polskich czcionek i nie ma spacji co można zastąpić tym znakiem _ >). Na koniec wstawcie średnik.

uses crt;

Ta procedurka ma na celu to, co program ma użyć (zamiast crt można wpisać graph, win ...).

var

Po tym program nie zadziałałby ponieważ to otwiera możliwości do dalszego pisania.

Imie:string;

Imie oznacza to co ma wpisać użytkownik, a string to co czyta komputer. Zamiast Imie można wpisać user , czy to co nam przyjdzie na myśl. (Jeśli nie chcecie niczego schrzanić to trzymajcie się zaleceń autora).

begin

Po tym nie wstawiamy średnika <tak jak po var>. Po wpisaniu tej procedury zaczyna się prawdziwa praca. Wybieramy, czy program ma być grą, czy pakietem biurowym (podałem wam tylko dwie możliwości a może ich być tysiące).

clrscr;

Clrscr, jak sama nazwa wskazuje (skrót od słów Clear Screen, czyli wyczyść obraz) czyści ekran startowy. Nie będzie ekranu powitalnego, czyli napisu o takiej treści lub podobnej : Turbo Pascal 5.5 ....

writeln ('Czesc. Mam na imie Cycoslav i jest to mój pierwszy program');
writeln ('Podaj mi swoje imie');

Słowo writeln (fachowo to procedura) oznacza to co ma wyświetlić komputer. Na początek wystarczy jeśli napiszecie: cześć. mam na imie (w moim przypadku podałem pseudonim i jest to Cycoslav, a wy możecie podać własne imię np. Damian) Cycoslav i jest to mój pierwszy program.
Jeśli naciśniecie enter i wasza linijka kodu wyglądać będzie w ten oto sposób:

writeln ('Czesc. Mam na imie Cycoslav i jest to moj pierwszy program
Podaj mi swoje imie');


Program uzna to za błąd, dlatego po pierwszym zdaniu naciskamy apostrof, następnie nawias
 i średnik i później naciśniecie enter i powtórzycie słowo writeln i wpiszecie drugi wers waszego zdania i będzie ona wyglądać tak jak to podałem na początku to na pewno nie zrobicie błędu.

Readln (Imie);

Readln to procedura, która oznacza to co ma czytać program (Imie, bo tak jest napisane przed stringiem). Zamiast słowa Imie możecie wpisać co chcecie, ale musi się to pokrywać ze słowem przed stringiem.

Clrscr;

Clear screen czyści ekran, czyli to, co jest napisane powyżej.

Writeln('To do zobaczenia ',Imie,'.');

To już znacie tylko, że doszło słowo Imie ograniczone przecinkami z obydwu stron. Oznacza to, że komputer wyświetli w tym momencie to co wpisał użytkownik.

Readln;

Ta linijka kodu oznacza to, że użytkownik musi nacisnąć Enter.

Readkey;

Z angielskiego oznacza to Czytaj klawisz, czyli po naszemu oznacza to, że naciśnięcie jakiegokolwiek klawisza spowoduje zakończenie programu.

End.

End, czyli koniec! Zwycięstwo! Te oznaki triumfu to czas radości bo w końcu udało się wam zakończyć pierwszy program w Turbo Pascalu, którym będziecie się mogli pochwalić kolegom. Jeśli niczego nie schrzaniliście to możecie nacisnąć kombinację klawiszy Ctrl + F9, a jeśli masz jakieś obawy to naciśnij
kombinację klawiszy Alt + F9, czyli sprawdź. Ctrl + F9, czyli uruchom. Gdy chcemy uruchomić program to zapyta on nas, czy chcemy zapisać go na dysku twardym. Oczywiście odpowiadamy tak, bo przecież musimy mieć jakieś dowody, bo inaczej koledzy nie uwierzą i będzie źle:).

 

  
CS Corporation 2oo1-2oo5