..:: Menu ::..

Strona główna
Nowości
Download
Artykuły
Linki
Produkty
Kontakt

E-mail: cycoslav@poczta.onet.pl
Gadu-Gadu:
4390845

..:: Kurs borni palnej ::.. 

 Witam na kursie o broni palnej. Kurs to materiał o pistoletach (na razie). Na początek przedstawię sprzęt, którym się dzisiaj zajmiemy, a mianowicie będą to: AMT Hardballer, Colt M1911A1, Colt Python, Beretta 92, Desert Eagle, Glock, Heckler & Koch Mk 23 SOCOM, Luger P08 Parabellum, Smith & Wesson Detective Special, Wather P38.

Przejdźmy teraz do kursu edukacyjnego. Opiszę każdą z tych broni w krótki sposób (najważniejsze informacje). W tych notatkach pojawią się też informacje, w jakiej grze broń się pojawiła.

AMT Hardballer - Nie jest to nic innego jak klon Colta M1911A1, więc po co się rozpisywać? Broń ta pojawiła się w grze Hitman: Codename 47.

Colt M1911A1 - Bardzo popularny pistolet, używany w armii amerykańskiej od 1923 r. do końca lat osiemdziesiątych. Działa na zasadzie przekoszenia lufy: w magazynku mieści się siedem naboi kaliber.45 ACP (AutoColtPistol). Spluwa jest dość ciężka, ale celna. Występuje m.in. w Return to Castle Wolfenstein i Fallout Tactics.

Colt Python - Rewolwer kalibru.375 Magnum z bębnem wypychanym na bok, ma charakterystyczny grzebień na lufie. Jego obecnością szczyci się Half-Life.

Beretta 92 - Włoski pistolet kalibru 9 mm. Mieści w magazynku 9 naboi, a oprócz tego mechanizm samonapinania, dzięki czemu można z niego wystrzelić bez uprzedniego odciągania kurka przy każdym strzale. Działa na zasadzie przekoszenia lufy: przed strzałem zamek jest zaryglowany za pomocą występów na lufie, podczas strzału lufa i zamek się cofają, (co wyraźnie widać), lufa zatrzymuje się na ruchomym łączniku i następnie odpada odryglowując zamek; ten z kolei cofa się jeszcze bardziej wyrzuca pustą łuskę, powraca na sprężynie i podciąga z powrotem lufę. Wystąpiła m.in. w Fallout Tactics, Hitman: Codename 47, Counter Strike Rainbow Six i Strikeforce.

Desert Eagle - Wielka, ciężka, mordercza spluwa na naboje Magnum. Ten pistolet działa na zasadzie przekoszenia lufy i zależnie od wersji mieści 10 naboi kalibru.375 Magnum lub siedem kalibru.44 Magnum (jest też wersja na półcalowe naboje Action Express). Broń imponuje wymiarami: 26cm długości i prawie dwa kilogramy wagi (dla porównania Beretta 92 waży niecały kilogram) - przez to fizycznie niemożliwe jest strzelanie z dwóch Eagle'ów na raz (broń ma odrzut porównywalny z ciosem dobrego boksera). Pojawia się w Max Payne'ie, Soldier of Fortune, Fallout Tactics, Fallout 2, Jagged Alliance 2, Hitman: Codename 47.

Glock - Pistolet o tyle ciekawy, że jego szkielet jest zbudowany z polimerów - po prostu plastik fantastik. Drugą ciekawą rzeczą jest bezpiecznik - taki języczek na spuście, który przy naciśnięciu odblokowuje iglicę. Dzięki temu nie ma możliwości, by oddać strzał bez naciśnięcia spustu. Trzecia ciekawostka to zamek swobodny, ale ma tę wadę, że strzela jedynie względnie słabą amunicją. Pistoletów glock jest sporo, ale ja spotkałem się z nim w grach takich jak: Half-Life, Strikeforce, Delta Force: Land Warrior, Soldier of Fortune, oraz (podobno) w Duke Nukem 3D. W DN Manhatan Project, Duke ma już Desert'a.

Heckler & Koch Mk 23 SOCOM - Pistolet wykonany z polimerów, tak jak glock Działa na zasadzie przekoszenia lufy, strzela amunicją kaliber.45 ACP i mieści 12 naboi. Występuje w Delta Force: Land Warrior, Medal Gear Solid i Strike Force. Jako ciekawostkę podam, że SOCOM ma fabryczny gwint do przykręcania tłumika.

Luger P08 Parabellum - Potoczna nazwa tej spluwy wywodzi się od kodu adresu telegraficznego fabryki w Berlinie. Sam pistolet działa na zasadzie ryglowania kolankowo-dźwigowego. W czasie strzału lufa porusza się do tyłu, napierając na kolanko-zawias. Rzeczone kolanko natrafia na prowadnice unoszące je w górę, odryglowuje zamek, wyrzuca łuskę i wybiera następny pocisk z magazynka, po czym wraca na miejsce. Amunicja do tej broni (9 mm) stała się wkrótce popularna i jest używana do dziś. Spluwa mieści 8 naboi. Pojawiła się w Return to Castle Wolfenstein, No One Lives Forever, Hitman: Codename 47 (misja w Budapeszcie) i Medal of Honor: Allied Assault.

Smith & Wesson Detective Special - Niewielki rewolwer kalibru.38, często używany przez amerykańską policję. Wystąpił w grach No One Lives Forever i Jagged Alliance 2.

Wather P38 - Przepisowa broń krótka armii niemieckiej podczas II wojny światowej, z niewielkimi modyfikacjami produkowana do dziś. Działa na zasadzie przekoszenia lufy. Broń ta zagościła w Wolfenstein 3D, Doomie (prawdopodobnie), No One Lives Forever (graficy genialnie wymyślili, aby tłumik zamontować w MIEJSCU lufy, zamiast na jej końcu.

 

  
CS Corporation 2oo1-2oo5